797-605-805
Producent drewnianych domów w stylu góralskim
OKOLICA
Beskid Żywiecki – kameralny zakątek z dala od miejskiego zgiełku
Beskid Żywiecki to drugie najwyższe po Tatrach pasmo górskie w polskiej części Karpat, będące niezwykle ciekawym regionem położonym na pograniczu Śląska i Małopolski. Rozciąga się pomiędzy rzeką Sołą na zachodzie oraz Orawką i Skawą na wschodzie. Powierzchnia obszaru Beskidu Żywieckiego wynosi 62 026 ha. Nie bez powodu już od wielu lat zaobserwować można wzrost zainteresowania turystów właśnie tym regionem. Jest to bowiem idealne miejsce na inwestycje o charakterze wypoczynkowo-rekreacyjnym, które słynie z cudownego krajobrazu, będącego połączeniem przepięknej panoramy gór i lasów oraz łąk z urokliwym otoczeniem. Beskid Żywiecki od kilku lat oferuje wiele atrakcji zarówno tym turystom, którzy odpoczywają tutaj latem, jak również przebywającym tu zimą. To przepiękna okolica, która posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę noclegowo-wypoczynkową i jest bardzo dobrze skomunikowana z aglomeracją śląską oraz krakowską. Pomiędzy szczytami gór i malowniczymi dolinami, które przecinają przepiękne potoki znajdują się malownicze miejscowości, a wśród nich m.in. Zawoja, u stóp której wznosi się Babia Góra, a także Korbielów, Sucha Beskidzka, Rajcza, Jeleśnia, Rycerska Górna i Rycerska Dolna oraz Zwardoń.
Idealne miejsce do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej oraz narciarstwa
Beskid Żywiecki to wspaniałe miejsce, w którym uprawiać można turystykę pieszą i rowerową (z wieloma kilometrami tras na Słowację), a dzięki bardzo dobrze oznakowanym szlakom turystycznym przemierzać można niezwykle malowniczo położone tereny. Ponadto panujący tu mikroklimat, który ułatwia utrzymywanie się pokrywy śnieżnej sprawia, że jest to również idealne miejsce dla miłośników białego szaleństwa, w tym dla narciarzy. Znajduje się tutaj wiele kilometrów szlaków narciarskich i nartostrad, a także wiele wyciągów narciarskich. Ponadto liczne wypożyczalnie sprzętu i bardzo dobrze rozwinięta baza turystyczna stwarzają dogodne warunki do uprawiania sportów zimowych przez całą zimę. To prawdziwy raj dla zwolenników białego szaleństwa, m.in. dzięki licznym wyciągom oraz ciekawym trasom zjazdowym, które spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających narciarzy. W okolicy znajduje się również letni stok narciarski, na którym można jeździć na nartach przez cały rok. W regionie od dawna organizowane są również kuligi. Znajduje się tutaj również SPA, a także liczne baseny, korty tenisowe, kręgielnie, restauracje, sklepy, szpital oraz banki.
Beskid Żywiecki – atrakcyjne miejsce dla pasjonatów dawnej architektury
Położony w krajobrazie górskim Beskid Żywiecki przyciąga nie tylko wielbicieli aktywnego wypoczynku na łonie natury, ale również miłośników architektury, tradycji oraz życia kulturalnego. W okolicy znajduje się m.in. godny uwagi Szlak Architektury Drewnianej, który tworzą wzbudzające podziw liczne zabytkowe obiekty wykonane z drewna, będące prawdziwymi perełkami architektury drewnianej. Szlak powstał w 2001 roku. Na jego trasie znaleźć można zarówno obiekty sakralne, jak również ciekawą zabudowę użytkową, w tym m.in. przepiękne kościoły, cerkwie, przydrożne kaplice, staropolskie dwory oraz drewniane skanseny i wille, które są najcenniejszymi zabytkami ludowej kultury małopolskiej. Znajdują się tutaj również ciekawie wykonane drewniane zabudowania gospodarskie, ludowe chałupy, a także karczmy, leśniczówki i skanseny. Obecnie wiele z obiektów pełni funkcję muzeów, w których poczuć można atmosferę codzienności sprzed setek lat. Znajdujące się w okolicy atrakcje kulturowe zachęcają do ich zwiedzania i tym samym do poznania niezwykle bogatego dziedzictwa historycznego i kulturowego regionu.
Zamek Sucha Beskidzka (Zamek Suski)
Na skraju Beskidu Żywieckiego znajduje się miasto Sucha Beskidzka, a w nim położony u stóp wzgórza Jasień przepiękny renesansowy zamek, pełniący wcześniej funkcję rezydencji magnackiej. Najstarsza część zamku została wzniesiona prawdopodobnie w połowie XVI wieku przez złotnika krakowskiego pochodzenia włoskiego. Pod koniec XIX wieku zamek mógł poszczycić się przepiękną architekturą. Ponadto znajdowała się w nim biblioteka, a w niej unikatowe księgi, rękopisy oraz malarstwo i rzeźba. Obecnie odrestaurowany i pięknie podświetlony Zamek w Suchej Beskidzkiej jest zacisznym i kameralnym miejscem, które warto zwiedzić. Mieści się tutaj m.in. Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oraz restauracja. Muzeum dostępne jest dla odwiedzających przez cały rok. W zespole zamkowo-parkowym w Suchej Beskidzkiej odbywają się liczne imprezy plenerowe o charakterze kulturalnym. Zamek w Suchej Beskidzkiej otacza ponadto przepiękny zabytkowy park wraz z ogrodem, którego relikty zachowały się do dziś. Na terenie parku zlokalizowana została także oranżeria oraz liczne zabudowania gospodarskie. W odległości zaledwie kilkuset metrów od zamku mieści się wykonana z drewna karczma z XVIII wieku, znana jako karczma „Rzym”, która przyciąga odwiedzających m.in. ciekawym wystrojem oraz swojskim polskim jadłem.
Babiogórski Park Narodowy
W Beskidzie Żywieckim, przy granicy ze Słowacją w 1954 roku utworzony został Babiogórski Park Narodowy o powierzchni 3393,34 ha. Spotkać tu można wiele rzadkich gatunków roślin oraz zwierząt. Zasiedlany jest przez ponad 100 gatunków ptaków, liczne gatunki ssaków oraz unikatowe gatunki owadów. Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego znajduje się m.in. wiele gatunków roślin, w tym gatunki wysokogórskie. Część z nich znajduje się pod ochroną gatunkową. Symbolem Babiogórskiego Parku Narodowego jest okrzyn jeleni – roślina z rodziny selerowatych osiągająca 2 metry wysokości z przepięknymi baldachami biało-zielonych kwiatów. Obecnie obszar Babiogórskiego Parku Narodowego udostępniany jest do celów turystycznych. Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego znajduje się również Babia Góra – miejsce najczęściej odwiedzane przez turystów. Bogata fauna i flora oraz przepiękne widoki zachęcają do aktywnego spędzania wolnego czasu wielu miłośników pieszych wędrówek.
Babia Góra – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego
Najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego jest Babia Góra (1725 m n.p.m.), często nazywana Diabelskim Szczytem lub Diablakiem. Nazwa szczytu wywodzi się od licznych legend ludowych, a z powodu zmiennej pogody Babia Góra często nazywana jest również Matką Niepogód lub Kapryśnicą. Babia Góra odwiedzających urzeka m.in. rozpościerającymi się przepięknymi widokami, a także piętrowym układem roślinności. Szczyt dostępny jest niemal dla każdego turysty, ponieważ prowadzi na niego kilka szlaków turystycznych o różnym poziomie trudności. Szlaki Beskidu są niezwykle różnorodne i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Babia Góra przyciąga każdego roku coraz większą liczbę turystów, których liczba w ostatnich latach przekraczała kilkadziesiąt tysięcy rocznie.
Dlaczego warto zainwestować w domy z bali w Beskidzie Żywieckim?
Beskid Żywiecki to malowniczy i dobrze skomunikowany obszar, dzięki czemu bez większych problemów można dostać się w tę okolicę i swobodnie przemieszczać się po niej nie tylko samochodem, ale również pociągiem czy też autobusem. To miejsce niezwykle atrakcyjne zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku w górach – nie tylko zimą, ale również latem, uprawiania turystyki pieszej i rowerowej oraz narciarstwa, jak również dla pasjonatów dziedzictwa historycznego i kulturowego. Nie brakuje tutaj także niezwykłych i klimatycznych miejsc oraz licznych schronisk i bogatej bazy noclegowej. W Beskidzie Żywieckim każdy z pewnością znajdzie wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc, które umilą mu pobyt w tym magicznym miejscu.